Zez na czym polega ten sposób odbioru

 

"Zez (łac. strabismus) jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego"

Zez - fotografia ilustrująca zasadę działania zestawu

źródło zdjęcia: http://www.ksw-funcard.civ.pl/sat/zez_1.htm

Standardowy sposób odbioru programów satelitarnych polega na zastosowaniu anteny satelitarnej wyposażonej w jedne konwerter umieszczony w jej ognisku. Zadaniem konwertera jest zbieranie sygnału i jego wstępna obróbka którą dokończy odbiornik satelitarny.

Konfiguracja ta zadowala większość użytkowników którym wystarcza programów z jednego satelity. Bardziej wymagający mogą pokusić się o zainstalowanie dodatkowych konwerterów zbierających sygnał z ognisk w których skupiają się promienie z satelitów położonych pod pewnym niewielkim kątem od głównej osi optycznej anteny offsetowej. 

Tego typu rozwiązanie techniczne ma sens (patrz. uwagi) w wypadku anteny o wielkości która zagwarantują że sygnał zbierany przez pozostałe konwertery będzie wystarczający aby odbiornik mógł go zdekodować i zamienić na obraz telewizyjny. Chodzi o to aby przekroczyć barierę powyżej której nie będzie już występował problem szatkowania obrazu, rozbijania go na klocki, trzasków fonii i innych objawów słabej mocy i/lub jakości sygnału cyfrowego.

Aby w praktyce wzbogacić satelitarną instalację antenową o dodatkowe konwertery trzeba znać względne pozycje kątowe pozostałych satelitów, dysponować specjalnym mocowaniem do dodatkowych konwerterów, zaopatrzyć się w przełącznik DiSEqC i tuner umożliwiający automatyczną zmianę źródła sygnału (dziś praktycznie każdy).

DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control) jest to protokół komunikacyjny pozwalający na przełączenie pomiędzy źródłami sygnału, czy też sterowanie anteną. Wersje DiSEqC stosowane w urządzeniach różnych producentów:

  • DiSEqC 1.0 - pozwala na przełączanie pomiędzy 4 satelitami.
  • DiSEqC 1.1 - odbiór do 16 źródeł sygnału.
  • DiSEqC 1.2 - wybór pomiędzy 16 satelitami i możliwość poziomego pozycjonowania anteny.
  • DiSEqC 2.0 - DiSEqC 1.2 plus możliwość dwustronnej komunikacji

W Polsce najpopularniejsze układy tzw. "zeza" to Hotbird - Astra 19,2 E. Daje to łącznie w porywach jakieś ~500 programów telewizyjnych i podobną ilość radiowych. Istnieje możliwość ustawienia "zeza" i na sześć satelit np: Astra 28,2 E - Astra 19,2 E - HotBird - Eutelsat W3 7,0 E - Sirius 5,0 E - Thor 1 W (lub Amos 4 W). Nie podejmuje się powiedzieć ile programów dostępnych jest przy tym rozwiązaniu. Ich ostateczna ilość zależy od wielu czynników nt. których wspomniałem tu i ówdzie.

Masz ochotę wzbogacić ilość dostępnych Tobie programów? Nic prostszego skontaktuj się z Nami! Rozszerzymy Twoją instalację, zamocujemy potrzebne konwertery, zainstalujemy odpowiedni przełącznik DiSEqC a następnie skonfigurujemy cały zestaw aby można było z niego korzystać bez pomocy osób postronnych.  

Chcesz wykonać instalacje samodzielnie? Czujesz się na siłach? NO PROBLEM dostarczymy Ci (może nawet do domu) konieczne do jej wykonania elementy!

Może masz pytania? Służymy pomocą! Dzwoń: 509610850