Sprawdzenie możliwości odbioru sygnału z satelity 509-610-850 Warszawa i okolice

 
Czy w moim miejscu zamieszkania istnieje możliwość odbioru telewizji satelitarnej?

Zanim kupicie Państwo zestaw do odbioru tv satelitarnej i zwiążecie się w ciemno umową na kilkanaście miesięcy warto sprawdzić czy w dostępnych Wam miejscach montażu widoczny jest satelita z którego chcemy odbierać programy. Może się bowiem zdarzyć że w wyniku niekorzystnego położenia budynku sygnału brak. W wypadku gdy instalacja zamówionego zestawu satelitarnego jest niemożliwa narażeni jesteśmy na dodatkowe koszty związane z przedterminowym rozwiązaniem umowy, niepotrzebne nerwowe sytuacje, rozczarowanie i stratę czasu związaną z procedurą zwrotu zestawu do odbioru płatnej telewizji. Dlatego też proponuję odpłatne wykonanie sprawdzenia możliwości odbioru i mocy sygnału z wybranego satelity w Państwa lokalizacji.

Warto wiedzieć że, w odróżnieniu od tradycyjnego odbioru naziemnej telewizji analogowej z podłączonej dajmy na to anteny siatkowej odbiór z satelity jest możliwy jedynie w sytuacji gdy na drodze mikrofal nie ma żadnych przeszkód. Zwykły analogowy telewizor mimo tego że sygnał może nie docierać do jego anteny bezpośrednio w linii prostej z nadajnika jest w stanie wyświetlić obraz, co prawda kiepskiej jakości (odbicia, mora, brak koloru, szumy....) ale jednak. W wypadku TV satelitarnej jest inaczej. Antena odbiorcza (talerz) musi “widzieć” bezpośrednio nadajnik czyli antenę podłączoną pod transponder satelitarny. Są miejsca w których odbiór telewizji satelitarnej z danego satelity jest niemożliwy!

Dlatego też nie wystarczy kupić zestaw do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej, zamontować samodzielnie antenę i liczyć na cud. Sprzęt samodzielnie nie zacznie działać ot tak jak to się dzieje z króliczkiem wyciąganym z kapelusza czy innym turbodymomenem. Konieczne jest po pierwsze precyzyjne ustawienie anteny, po drugie wprowadzenie parametrów odbioru programów (tj. trzeba zaprogramować dekoder). Mamy bowiem do czynienia z telewizją cyfrową gdzie każdy program opisany jest kilkoma parametrami których prawidłowe wartości muszą znaleźć się w pamięci urządzenia abyśmy mogli cokolwiek zobaczyć.

Oto kilka pomocnych wskazówek jak samodzielnie spróbować ocenić możliwości odbioru z dwóch najbardziej popularnych w Polsce satelitów tj Astry 19,2 E(min.: TV Trwam) i Hotbirda 13.0 E(min.: Polsat, Cyfra, TnK, N tv)

  • Jeśli mieszkasz w bloku można rozejrzeć się po balkonach, oknach sąsiadów. Jeśli zainteresowany jesteś ustawieniem na Hotbirda trzeba wypatrywać czasz z logo Polsatu, Cyfry lub N, jeśli interesuje Cię odbiór z Astry szukaj anten z logo TV Trwam. Obydwa satelity wiszą pod kątem ok 30 stopni od poziomu miejsca gdzie zamierzamy mocować antenę satelitarną. Jeśli w kierunku w jaki patrzą anteny sąsiadów na wysokości ok 30 st od poziomu mamy otwarte niebo to powinniśmy mieć dostęp do sygnału z danego satelity.
  • Jeśli blok w którym mieszkasz ma regularne kształty i jeśli widzisz pod sobą w Twoim pionie anteny satelitarne to jest duże prawdopodobieństwo że masz sygnał. Jeśli mieszkasz na gęsto zabudowanym osiedlu gdzie blok stoi obok bloku to zależnie od wzajemnego ustawienia bloków, ich wysokości, odległości, kątów między nimi może się zdarzyć że tylko część budynku pozostaje w cieniu a Twoje mieszkanie położone jest poza nim. W tym przypadku konieczne jest eksperymentalne zbadanie obecności i siły sygnału na granicy “strefy mroku”.
  • Jeśli lokatorzy mieszkający nad Tobą mają zamontowane anteny a Ty przed sobą patrząc w kierunku ustawienia ich anten widzisz drzewo to również zależnie od jego odległości, wysokości i gęstości listków bądź igieł w koronie odbiór może być utrudniony bądź niemożliwy. W tym wypadku aby mieć 100% pewności wskazane jest wykonanie przed zakupem zestawu satelitarnego sprawdzenia sygnału i pomiaru jego mocy. Pomiar powinno się wykonywać w momencie gdy na drzewach są liście w przeciwnym wypadku na wiosnę może nas czekać przykra niespodzianka!
  • Jeśli mieszkasz we własnym domu w gęstej zabudowie też nie zaszkodzi rozejrzeć się w którą stronę skierowane są anteny sąsiadów. wystarczy to do orientacyjnej oceny możliwości odbioru przy założeniu że Twojego domu nie zasłania w kierunku gdzie wisi satelita wyższy budynek bądź drzewa. W wypadku gdy Twój dom położony jest w zalesionej okolicy zdecydowanie polecam wykonanie sprawdzenia możliwości odbioru sygnału przed zakupem zestawu do odbioru programów satelitarnych.


Z własnego wieloletniego doświadczenia wiem że nic nie zastąpi precyzyjnego pomiaru. W wielu sytuacjach w których pewne osoby twierdziły zdecydowanie że nie uda się zamontować anteny okazywało się że wykazując pewną dozę dobrej woli, składając antenę i przeprowadzając rzeczywiście pomiary udawało się często znaleźć miejsce pozwalające na montaż anteny satelitarnej. Dlatego też aby przysłowie “Mądry Polak po szkodzie” nie miało odniesienia do Państwa sytuacji proponuję odpłatne sprawdzenie możliwości odbioru i mocy sygnału z wybranego satelity w Państwa lokalizacji (głównie Warszawa i okolice - choć nie wykluczam możliwości wyjazdów np. w podwarszawskie tereny rekreacyjne - działki).

TRANSAKTOR
Sławek Dyczko
509-610-850


UWAGA:
Chcesz mieć pewność zleć wykonanie pomiaru! Nie biorę odpowiedzialności za Państwa decyzje podjęte jedynie na podstawie zgrubnych oszacowań wykonanych na podstawie moich wskazówek.